Článek

S A W

12.08.2013 23:28 - CastielkaCollins74 - komentáře (0)

S A W

Arnold Wesley

ARNOLD

Arnold se narodil Aurelii a policejnímu důstojníkovi Gustavovi. Spolu se starším bratrem Meinhardem se aktivně věnovali sportu. Arnold se do svých patnácti let věnoval fotbalu, ale tento skupinový sport mu nevyhovoval. Protože se mu líbili vypracovaná těla rozhodl se pro kulturistiku. Po několika letech tréninku se mu podařilo vyhrát několik místních soutěží, díky nimž se dostal na Mistrovství Evropy juniorů ve Stuttgartu roce 1965, které vyhrál.

Během soutěže ve Stuttgartu si Arnolda všimnul Albert Busek, významný Mnichovský vydavatelem kulturistického časopisu a majitel firmy s kulturistickým zbožím. Busek se s ním seznámil, zaměstnal jej jako trenéra ve svém fitness studiu v Mnichově a zajistil Arnoldovi velkou publicitu ve svých časopisech. Ve spolupráci s Buskem se soustředil získání titul Mr. Universe v Londýně, ale nakonec získal jen druhé místo za Američanem Chetem Yortonem. Díky získaným zahraničním kontaktům od Buseka začal vystupovat na různých exhibičních show.

Na následujícím mistrovství světa v roce 1967 se mu již podařilo získat titul Mr. Universe. Jeho kariéra strmě rostla a o dva roky později dosáhl na druhé místo mistrovství světa všech svazů Mr. Olympia v New Yorku. Díky dobrým kontaktům se mu podařilo v USA zůstat a soustředit se získání nejvyššího cíle pro kulturisty Mr. Olympia, který se mu v roce 1970 podařilo získat. Arnoldovi se celkově podařilo získat titul Mr. Olympia 7x a několikrát Mr. Universe a Mr. World.

Při cvičení studoval angličtinu, obchod a ekonomii na univerzitě ve Wisconsinu. Po jejím dokončení investoval své příjmy ze soutěží do své firmy s kulturistickým vybavením. Ve stejný rok, když získal první titul Mr. Olympia uskutečnil svůj filmový debut v komedii Herkules v New Yorku "Hercules in New York", kde si zahrál naivního hromotluka, jenž se neohrabaně prodírá houštím velkoměstských nástrah. V roce 1971 přichází velká rána, když jeho starší bratr zahynul při autonehodě. Druhá rána přichází o rok později, když jeho otec Gustav zemřel na infarkt.

Druhou filmovou roli získává krimi Dlouhé loučení "The Long GoodBye" (1973). První významnější úspěch přichází až v komedii Zůstaň hladový "Stay Hungry" (1976), za kterou získal ocenění Zlatý globus.

Po několika méně úspěšných filmech jako western Kaktusový Jack "The Villian" (1979), komedie Hledání věcí "Scavenger Hunt" (1979) a filmu Príbeh Jayne Mansfieldové "The Jane Mansfield Story" (1980), získává hlavní roli ve veleúspěšném filmu Barbar Conan "Conan the Barbarian" (1982). Ve filmu, který se stal veleúspěšným si zahrál nepřemožitelného bojovníka Conana hledajícího vrahy svých rodičů.

Než začal natáčet druhé volným pokračování Conan Ničitel "Conan the Destroyer" (1984) podařilo se mu získat americké občanství. Druhé pokračování však nedosáhlo úspěchu prvního dílu. Stejný rok se mu však podařilo velmi významně na sebe upozornit v roli nezničitelného robota zabijáka ve filmu Jamese Camerona Terminátor.

O rok později si zahrál v třetím volném pokračování Conana Rudá Sonja "Red Sonja" a v roli bývalého velitele elitní bojové jednotky Johna Matrixe v akčním filmu Komando "Commando". Předtím, než si zahrál ve filmu Špinavá dohoda "Raw Deal" (1986) šerifa Marka Kaminského se oženil s dlouholetou přítelkyní Marií Shriverovou.

Po mnoha úspěšných filmech včetně filmů Predátor (1987), Běžící muž "The Running Man" (1987), Rudé horko "Red Heat" (1988), Dvojčata "Twins" (1988) a Total Recall (1990) se stává jednou z nejslavnějších celebrit a na Hollywoodském chodníku slávy získává 1847 hvězdu.

Druhé pokračování Terminátor 2: Den zúčtování "Terminator 2: Judgment Day" (1991), byl do své doby nejdražším natočeným filmem. Tržby filmu byly odpovídající 200 miliónů dolarů. Stejný rok společně se Sylvesterem Stallonem a Brucem Willisem zakládají restaurace Planet Hollywood.

Za roli ve filmu Poslední akční hrdina "Last Action Hero" (1993) získal honorář 15 miliónů dolarů, ale film byl spíše zklamáním. Následující úspěšná akční komedie režírovaná Jamesem Cameronem Pravdivé lži "True Lies" (1994) Arnoldovi dostatečně napravila reputaci.

Po dalších dvou neúspěšných filmech Junior (1994) a Rolnicky, kam se podíváš "Jingle All the Way" (1996) se Arnold vrátil zpět do akčního žánru, ve kterém si je mnohem jistější. Likvidátor "Eraser" (1996) a Batman a Robin (1997), kde si zahrál po boku George Clooneyeho, Chris O Donnell, Umy Thurmanové a Alicie Silverstoneové byly více úspěšné, než předchozí dva nímky.

V roce 1997 podstoupil operaci srdce, ze které se velmi rychle a bez následků zotavil. O rok později dostal další ránu, když na infarkt zemřela jeho matka Aurelia. Po dvouleté odmlce se vrátil na filmové plátno v roli bývalého policisty Jericho Caneho v apokalyptickém thrilleru Konec světa "End of Days" (1999).

Následující rok si zahrál dvojroli ve sci-fi thrilleru 6. den "The 6th Day", kde se v roli bývalého válečného pilota snaží vyštvat ze svého života naklonovaného dvojníka. Akční thriller Protiúder "Collateral Damage" (2001), kde je hlavním tématem boj s teroristy se musel kvůli událostem po 11. září 2001 přestříhat a s jeho uvedením se muselo počkat do roku 2002. V současné době pracuje na pokračování veleúspěšných předchůdců Terminátor 3: Vzpoura strojů "Terminator 3: Rise of the Machines" opět do role nepřemožitelného robota.

K herectví přidal produkci svou vlastní produkční společností Oak Productions, napsal několik knih o posilování a velmi se angažuje v mnoha sportovních a charitativních akcích.

Se svou ženou, hlasatelkou televizní stanice NBC, Marií Shriverovou má čtyři děti: první dcera Katherine Eunice se narodila 13.12.1989, druhá Christina Maria Aurelia se narodila 23.6.1991, první syn Patrick Arnold se narodil 18.9.1993 a čtvrté dítě syn Christopher Sergant se narodil 27.9.1997.

9. října 2003 byl Arnold Schwarzenegger zvolen kalifornským guvernérem.

SYLVESTER

Sylvester neměl šťastné dětství, narodil se jako nechtěné dítě italskému kadeřnickému učni Frankovi Stallone a barové tanečnici Jacqueline Labofish. Už jeho porod byl komplikovaný a doktor jej musel vytáhnout za hlavičku pomocí speciálních kleští, jenže při tomto zákroku se stala nehoda. Doktor stisknul více než měl a přiskřípnul mu tvářičku, následkem čehož je celoživotní ochrnutí levé tváře od oka přes jazyk, až po bradu. Tímto jen potíže začínají, jeho vývoj je díky tomuto ochrnutí zpomalen. Sylvester vyrůstal v newyorské čtvrti Queens do svých pěti let, než se celá rodina přestěhovala do Silver Springs ve státě Maryland.

Ve škole to pro malého Sylvestra není lehké, spolužáci se mu posmívají za jeho handicap a on to těžce nese. Ani v rodičích nenachází oporu a v jeho jedenácti letech se rozvádějí a on se stěhuje se svou matkou do Philadelphie. O rok později se jeho matka opět vdává, Sylvester si nachází nový idol Steeveho Reevese, který ztvárnil roli Herculese. Chce být jako on a rozhodne se posilovat, jeho matka si otevřela fitcentrum pro ženy a Sylvester zde tráví svůj volný čas. Problémy ve škole nekončí, to může doložit i to, že do svých 15-ti let vystřídal 12 různých škol.

Sylvester se stěhuje zpět do Silver Sprinte k otci, kde pokračuje v posilování, během této doby je zapsaný na střední škole pro problematický dorost Devereaux High School. Zde se více věnuje šermu, boxu a americkému fotbalu. Po nějaké době musí i tuto školu opustit a přesouvá se na American College of Switzerland (škola ve Švýcarsku). Během volna navštěvuje školní produkci, kde si zahrál ve hře Arthura Millera Smrt obchodního cestujícího "Death of a Salesman". To jej inspiruje natolik, že se rozhodne stát hercem. Vrací se do států, kde začíná studovat herectví na University of Miami, do doby než se rozhodne přestěhovat do New Yorku (1969).

Zde pracuje v několika různých zaměstnáních a pravidelně se zúčastňuje konkursů, ale jen příležitostně nalézá divadelní práci. Neúspěch ho dožene, až na samý okraj existence. Na několik dní se z něj stává pravý bezdomovec. Spává na nádraží, dokud v novinách nezahlédne inzerát na konkurz do erotického filmu Party u Kitty a hřebců "Party at Kitty's and Studs". Za tento porno film, kde se Sylvester svléká dostává 100 dolarů za natáčecí den. Později je film přejmenován na "Italský hřebec", poté co se stává Sylvester slavným.

Po tomto filmu se snaží postavit na nohy, ale získává pouze krátkodobé podřadné práce. Ve filmu to také nejde a nikdo jej nechce obsazovat, nakonec získává bezvýznamnou roli ve filmu "Lovers and others strangers" (1970), ale nakonec byla jeho role vystřižena. Následně získává malou roli ve filmu Woodyho Allena Banáni "Bananas" (1971). Stalone se dlouhou dobu snaží psát scénáře, zpočátku je nikdo nechce, ale nakonec se mu podaří některé prodat. Stále se účastní konkursů a snaží prodávat svoje scénáře, ve filmu "The Lords of Flatbush" (1974) se mu povede obojí. Tento nízko-rozpočtový film vydělá přes 4 milióny dolarů. Na konci roku 1974 se oženil s herečkou Sashou Czack a stěhují se do Kalifornie s přáním uskutečnit svou hereckou kariéru.

Bohužel se mu nedaří narazit na lepší roli, objevuje se jen v malých roličkách televizních seriálů jako "Kojak", "Police Story" a "Farewell, My Lovely" všechny z roku 1975. Velký úspěch se mu podařil, když prodal svůj scénář k filmu "Hell´s Kitchen" o boxerech za 21 500 dolarů. Po tomto úspěchu začíná pracovat na dalším scénáři, opět je hlavní téma box a hlavní postava Rocky Balboa. Sylvester představuje svůj scénář producentům Irwinu Winklerovi a Robertu Chartoffovi. Scénář se jim líbí a do hlavní role chtějí obsadit některou ze svých hvězd, ale Sylvester prodá svůj scénář jen s podmínkou, že si zahraje hlavní roli. Po úspěšném vyjednávání získává hlavní roli a obnos 350 000 dolarů. Film se dokončil v roce 1976 pod názvem "Rocky" (1976). Úspěch filmu je naprosto obrovský, stává se absolutně komerčně nejúspěšnějším filmem roku s k tržbami 112 milionů USD. Jeho úspěch potrhuje i nadšené přijetí kritiky a mnoho filmových nominací, jen nominací na Oskara je devět. Ten stejný rok se mu narodí první syn Sage Moonblood.

Film "Rocky" se stal natolik oblíbeny a slavný, že se Sylvester okamžitě stává Hollywoodskou celebritou. Po tomto úspěchu pracuje na filmu "F.I.S.T." (1978), svůj režijní debut uskuteční s filmem "Paradise Alley" (1978), oba dva jsou ale naprostý propadák. Raději se tedy vrhne na pokračování filmu "Rocky II" (1979), film je opět velmi úspěšný. Mezitím se mu v roce 1981 narodil druhý syn Joseph. Jeho ostatní filmy se potýkají s neúspěchem, proto zůstává u jistého pokračování boxera v "Rocky III" (1982), který je ještě více úspěšný než předchozí dva filmy. Filmy podobného rázu mu sedí jako ulité, potvrzuje to hlavní rolí Johna Ramba ve filmu Rambo "First Blood" (1982), za roli získává honorář 3,5 miliónu dolarů plus podíl na zisku. Film je okamžitě velmi úspěšný a během krátké doby vydělává desítky milionů dolarů.

V roce 1984 se rozvádí se svou manželkou Sashou Zachovou, která se stěhuje i s dětmi. Sylvester pokračuje na sérii úspěšných filmů " Rambo: First Blood Part II" (1985), "Rambo III" (1988), "Rocky IV" (1985) a "Rocky V" (1990). Mimo to se objevuje v mnoha jiných filmech, ale ty jsou jen v pozadí těchto úspěšných. Jedním z mála úspěšných je i kriminální komedie "Tango & Cash" (1989), kde si zahrál drsného policisty Raye Tanga po boku Kurta Russella (Gabeho Cashe). Oba policisté jsou vylákáni do opuštěného skladiště a pomocí zfalšovaného magnetofonového pásku obviněni z vraždy federálního agenta.

Na počátku devadesátých let se výrazněji prosadil v akčním thrilleru "Cliffhanger" (1993), v roli horského vůdce v nelítostném souboji s bandou zločinců. A také v akční sci-fi komedii "Demolition Man" (1993) hraje v roli policisty Johna Spartana. Film z prostředí Los Angeles 1996, kde jako šíleně schopný policista, řečený Demolition Man, v souboji s šíleně geniálním zločincem Phoenixem způsobí nešťastnou náhodou smrt dvaceti rukojmí v troskách explodujícího domu. Trest je vykonán hybernací - zmrazením na desítky let. San Angeles 2032 - superdokonalé město, plné harmonie, míru a bezpečné telepatické lásky. Jen kdesi v podzemí živoří skupina "špatných" lidí, věřících ve svobodný život. Vůdce města nechá tajně rozmrazit Phoenixe, zdokonaléného během hybernace, aby podzemí vyčistil - a zanedlouho policii nezbývá, než přivést k životu i Spartana, aby zachránil celé město!

Sylvester se už přestává tolik věnovat psaní scénářů a také se objevuje pod vedením jiných režisérů ve filmech jako Specialista "The Specialist (1994), Soudce Dredd "Judge Dredd" (1995), Nájemní vrazi "Assassins" (1995) a Země policajtů "Cop Land" (1997). V akčním thrilleru Sejměte Cartera "Get Carter" (2000) si zahrál drsňáka Jacka Cartera. V Las Vegas odvádí pro hlavouny podsvětí poctivou i když ne právě čistou práci a k návratu do rodného Seattlu ho dokázala přinutit jen tragická smrt mladšího bratra. Údajně zahynul v opilosti za volantem. Motivován pochybnostmi bratrovy manželky a dcery, začne Jack Carter pro klid svědomí prověřovat i jiné možnosti. Díky svým drsným, stoprocentně efektivním metodám záhy narazí na stopy jasně svědčící o tom, že bratrova smrt není dílem nešťastné náhody, ale brutálních zabijáků.

Ve filmu Formule! "Driven" (2001) se vrací zpět ke scénáři a také je producentem. Ve filmu Sylvester hraje zkušeného závodníka Joea Tanta.

WESLEY

Wesley se narodil v Orlandu na Floridě, ale vyrůstal v jižním Bronxu v New Yorku. Od malinka jej zajímalo herectví, a proto se rozhodl v roce 1980 studovat střední hereckou školu. Než mohl dokončit tuto školu, musel se odstěhovat s mámou zpět na Floridu, kde se mu nakonec podařilo školu dokončit. Po střední škole začal studovat státní vysokou školu "State University of New York-Purchase" a začínal s hereckou kariérou.

Svou debutovou roli získal ve filmu Wildcats (1986). Ačkoliv se v osmdesátých letech objevil v několika filmech, skutečný průlom zaznamenal na počátku devadesátých let. První významnější roli získal po boku Denzela Washingtona ve filmu "Mo' Better Blues" (1990). Díky svému hereckému výkonu získal první větší uznání a především hlavní roli v romantickém dramatu "Jungle Fever" (1991). Ten stejný rok prokázal svou schopnost velmi dobře zahrát naprosto rozdílné role v akčním krimi filmu Říše drog "New Jack City" (1991), kde si zahrál drogového bosse Nina Browna a v dramatu "The Waterdance" si zahrál muže ochrnutého na spodní končetiny.

Za oba výkony obdržel významné uznání, díky nimž si mohl zahrát v prvním velko-rozpočtovém akčním filmu Přepadení ve vzduchu "Passenger 57". Wesley si zde zahrál bývalého špičkového protiteroristického experta snažícího se zachránit unesené letadlo chladnokrevným zločincem. Osud pasažérů letadla. Po komedie Bílí muži neumějí skákat "White Men Can't Jump" (1992), která byla velmi úspěšná se z Wesleyho stala opravdová Hollywoodská celebrita. Což potvrzují role s významnými herci ve filmech Vycházející slunce "Rising Sun" (1993) s Seanem Connerym a role Simon Phoenixe v akčním filmu "Demolition Man" po boku Sylvestera Stalloneho a Sandry Bullock. Díky své vypracované postavě dokázal velmi působivě zaujmout

Wesleyho všeobecné herecké schopnosti dokázal využít v komediích "Waiting to Exhale" (1995) a "To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar". V roli profesionálního baseballového hráče v thrilleru Fanatik "The Fan" (1996) si zahrál s Robertem De Niro. Za roli Maxe Carlyleho v dramatu Láska na jednu noc "One Night Stand" získal cenu pro nejlepšího herce na Benátském filmovém festivalu.

Akční role opět získal ve filmu "Blade", kde v roli napůl člověka a napůl upíra bojuje proti rozmáhajícímu se upírskému podsvětí a po boku Tommy Lee Jonese ve filmu Šerifové "U.S. Marshals" (1998). Mimo hraní si začal některé ze svých filmů produkovat, prvním z nich byl "Big Hit" (1998)

Menší role si zahrál ve filmech Život v deltě „Down in the Delta“ (1998) a spolu s Kevinem Costnerem si zahrál divák zápasu ve filmu Boxeři "Play It to the Bone" v němž hlavní roli ztvárnil Antonio Banderas. Po těchto malých rolích se opět zahrál hlavní roli v akčním filmu Umění boje "The Art of War".

Druhé pokračování veleúspěšného akčního filmu "Blade II" (2002) se z velké části natáčelo v Praze. Například velká scéna taneční párty se natáčela v nevyužívaných prostorách ČKD. Ve filmu si zahrálo i několik českých herců, významnou roli právníka upírů si zahrál Karel Roden a menší roli jednoho z upírů Marek Vašut.

Přidej komentář

Autor:
Komentář:
Odřádkování se zachovává, HTML není povolené
Opiš kód:   Kód je nečitelný, ukaž jiný

Komentáře

Zatím žádné komentáře